گزارش پیشرفت تحصیلی – تربیتی

 بعد ازگفت و گو با بسیاری از همراهان دانا و دانایان راه بخش، در حوزه علوم تربیتی و جمع بندی نظر معلمان و مدرسان و معاونین آموزش ابتدایی استان ها و حتی حضور در جمع معنا دارگروهی از اولیا، به این نتیجه رسیدم که تغییر در گزارش پیشرفت تحصیلی – تربیتی یک اقدام درخور و بایسته و در مسیر درست اهداف ارزشیابی نوین ،که تلاش دارد ارزشیابی را برای و به عنوان  یادگیری  معرفی نماید  ،بوده است .

  نگرانی هایی که در این میان دریافت نمودم همه بر می گردد به دو موضوع :

یکی اینکه ممکن است برخی از دوستان معلم نتوانند به درستی توصیف عملکرد بنویسند .

 دوم اینکه برخی از مدارس کارنامه قبلی را تکمیل نموده و به اولیا داده اند .

برای این منظور بهتر دیدم برای عبور از نگرانی اول، روز یک شنبه 19 بهمن و دوشنبه 20 بهمن ماه  با گروهی از معلمان و مدرسان در دفترآموزش دبستانی وزارت آموزش و پرورش در یک جلسه کارگاهی بنشینیم و الگویی متناسب با راهنما برای ساده سازی توصیف عملکرد معلم،  تولید و در اختیار قرار دهیم . در این جلسه که از ساعت نه تا 12 هر روز تشکیل خواهد شد ،حضور آگاهان علاقه مند و چراغ داران ارزشیابی کیفی - توصیفی آزاد است ؛  و برای گروه دوم  نیز توصیه می شود فرم الف تکثیر و بر اساس نظر نهایی فرم قبلی  باز تکمیل گردد و سپس در فرصت یک ماهه نسبت به توصیف عملکرد دانش آموزان با کمک راهنما و الگویی که ارائه خواهد شد، اقدام نمایند .

نکته ی زیبایی که این روزها به چشم دیدم بازخورد اولیا و رضایت آنها از توصیف های معلمان بود که دیدنی و شنیدنی است .بر این اساس بتور دارم هر معلمی بعد از اینکه هنر معلمی خود را در توصیف ها عینیت بخشید،  بازخوردهای خوب اولیا ،تمام خستگی او را برطرف نموده و عشق  و شور و زندگی معلمی را در او، باز متولد خواهد کرد .

پس  بیایید در این راه عابر همیشه باشیم .

 این پست را  لطفا شما هم اطلاع رسانی نمایید

 

/ 41 نظر / 42 بازدید
نمایش نظرات قبلی
همکار فرهنگی

استاد ارجمند لطفا درراهنما حتی برای دانش آموزان بیش فعال که اولیای خودشان هم مشکل را می دانند توصیف مناسب از لحاظ درسی و رفتاری داشته باشیم بهتر است با تشکر

همکار فرهنگی

استاد لطفا به سوالات ما همانطوری که انتظار دارید ما دانش اموزان را توصیف کنیم توصیفانه جوابگو باشید .

کلاس اوّل ابتدایی (باقرزاده)

با عرض سلام و احترام خدمت استاد عزیز و بزرگوار واقعاً خسته نباشید. وبلاگ جالب و پر محتوایی دارید. از این که به طور منظّم و مرتّب مطالبی راجع به ارزشیابی کیفی - توصیفی را در وبلاگتان در معرض دید همه قرار می دهید بسیار سپاس گزارم. بنده وبلاگ پر محتوای جناب عالی را با کمال افتخار در جمع دوستان خود لینک نمودم تا همیشه از مطالب ارزشمند شما بزرگوار بهره مند گردیم. با تشکّر فراوان [گل][گل]

رحیم ابراهیمی - برنامه ریزی درسی (مهاباد)

به پاس احترام به نظرهمکار محترم :یک معلم خسته سلام . اگر پیام بنده را این طور تحلیل می کنید ؛ باز هم متشکرم چون به نظر و دیدگاه ؛همکارخودم احترام می گذارم. اما همکار عزیزم شما فکر نمی کنید یک طرفه دارید قضاوت می کنید .؟ آیا نظر دادن یعنی حمله کردن به حریم و شخصیت افراد باشد؟؟ من کجا ژشت فهم و درک بالا را گرفته ام؟ بنده به عنوان یک آموزگار نظر خودم را در رابطه با نظریات شما سروران گرامی ابراز داشته ام و به آن اعتقاد راسخ و ایمان دارم.موضوع حقوق - پول جیبی- روابط اداری - اشکالات بنیادی - بهانه های کودکان ؛در اظهار نظر و پیام بنده محلی از اعراب ندارد. ما داریم روی یک عنصر (ارزشیابی) تبادل نظر و تبادل اندیشه می کنیم ؛ پس طرح مباحث دیگر موضوعیت و قابل طرح کردن در این فضا را ندارند. بیایید به کار گروهی اعتقاد وبه نقد منصفانه و همچنین به خرد جمعی ایمان داشته باشیم. با احترام وافر - همکارتان ابراهیمی[گل][گل][گل][گل]

یک معلم خسته

آقای ابراهیمی عزیز متن شما را در زیر نقل قول میکنم: "تو را به خدا بهانه های غیر علمی و غیر منصفانه در مورد ارزشیابی توصیفی را سد راه تعلیم و تربیت کودکانم قرار ندهیم." بهانه های ما شاید علمی نباشد ولی منصفانه هست. از آنجا که بهانه مال کودکان است من هم از لفظ بهانه کودکانه استفاده کردم. من قصد بی احترامی و ایجاد دلخوری ندارم. من فقط خسته ام. از این همه کار بی نتیجه خسته ام. مثل سربازخانه ها که برای بی کار نبودن به چند سرباز می گویند چاله ای را بکنید و به چند سرباز دیگر میگویند همان چاله را پر کنید. این سربازها از یک کار بی هوده خسته می شوند. کارهایی که ما در آموزش و پرورش می کنیم همین قدر بی ارزش است. من هم از این کارها خسته ام. این همه معلم، این همه کتاب، این همه روش تدریس، این همه روش ارزشیابی، این همه کاغذ و بخشنامه و سازمان عریض و طویل. ولی بچه ها همه چیزهایی را که یاد گرفته اند از بیرون مدرسه یاد گرفته اند. از دوست و فامیل و رفیق و اینترنت و ماهواره و تلویزیون یاد گرفته اند. آموزش و پرورش یک سازمان عریض و طویل بی خاصیت است.

رمضان

سلام همکارانی که توصیفی را نوشتندچه خواهد شد .آیا توصیف عملکرد فرق خواهد کرد .

همکار فرهنگی

با مطالعه بیشتر به امید خدا موفق خواهیم بود همچنان هدایت گرمان باشید

با سلام و عرض ادب خدمت استاد گرامی دکتر قره داغی. متن مفصلی را در بخش ارزشیابی طرح گزارش پیشرفت تحصیلی خدمت تان عرض داشته ام. لطفاًمطالعه بفرمایید.درود

کامل نسب

معلم خسته ای که هنوز ده روز اول ماه تمام نشده عملا یک گداست وپول تو جیبی به اندازه ی دانش آموزش ندارد هرگز نمی تواند ذهنش را جمع وجور کند وبه دنبال به ثمر نشستن چنین برنامه هایی باشد. آب از سرچشمه گل است وگرنه میلیونها آدم درسیستم نمره ای درس خواندند وچه بسیاری ازآنان که به درجات والای علمی وانسانی رسیدند. راستی ما کجا می رویم دکتر؟وقتی معلم از وضع زندگی اش ناراضی است هیهات اگربتوانید ذره ای ذهنش را به سمت این گونه برنامه ها سوق بدهید.

کامل نسب

واین یعنی خرد کردن خود وپایمال کردن حقوق خود توسط خود. تا زمانی که معلم مثل مرغ پخته برای مسئولین است وضع همین است . آنهامی خواهندکارشان طی شود هرچه مفت تر بهتر. پس بیگاری بدهیم تا آنان رابرای رسیدن به اهدافشان یاری دهیم .!!