برگزاری آزمون پایانی سرنوشت ساز ممنوع است!!

شوراهای راهبری ارزشیابی کیفی - توصیفی توجه نمایند از آنجا که نتایج تحقیقات بسیاری بیانگر آن است که در دوره ابتدایی، بین برگزاری آزمون و ایجاد نگرانی و در نتیجه به هم ریختن بهداشت روانی و کاهش عملکرد مثبت تحصیلی دانش اموزان، رابطه معنا داری وجود دارد . بر این اساس نظام آموزشی نباید بجای تامین امنیت خاطر و کاهش طیف وسیعی از دلمشغولی های رشدی کودک، عامل تشدید کننده آنها باشد .

 اگر هدف از ارزشیابی یادگیری است، یا به تعبیری ارزشیابی به عنوان یادگیری است، از برگزاری آزمون سرنوشت ساز  آنهم از نوع مداد – کاغذی که تنها بخش بسیار کوچکی  البته با خطای معنا دار، از اهداف و انتظارات آموزشی را سنجش  می نماید، چه هدفی را دنبال می کنیم ؟ کیفیت بخشی به جریان یاددهی – یادگیری و تقویت رشد علمی دانش آموز با ارزشیابی فرایندی تکوینی اتفاق می افتد ، نه با آزمون هماهنگ. به جای توجه به حاشیه های حاکم بر نظام آموزشی و پرورشی، آیا بهتر نیست به  اصل  جریان یاد دهی – یادگیری دانش آموز دوره ابتدایی که از حصوصیات روان شناختی ویژه ای در مقایسه با سایر دوره ها برخوردار می باشند، توجه عالمانه و هدفمند صورت گیرد؟

چرا ارزشیابی فرایندی کلاسی را  که نقش اصلی در اصلاح و بهبود و تقویت یادگیری دانش آموز دارد، با اقدامات غیر علمی و غیر کارشناسی شده، به مخاطره باید انداخت؟  آیا می دانید که با طرح اخبار آزمون هماهنگ در  خانواده ها ،شاهد حضور دوباره ی  یکی از مکانیزم های سازشی آنها، یعنی خریدن و تحمیل کتاب های غیر استاندارد و غیر ضروری که با نگاه تجاری تولید شده به کودک است ، خواهیم بود ؟ ومعلوم است  که کمترین پیامد چنین عملی در دوره ابتدایی ، کاهش اعتماد به نفس و واکنش های فیزیولوژیک و در نتیجه ایجاد اضطراب های مرضی به کودک است .

اگر کسی به بهانه سنجش عملکرد معلم  است باید بداند که ارزشیابی از برنامه درسی و سنجش عملکرد معلم نیازمند  طی فرایندی علمی و جمع آوری و تفسیر و تحلیل اطلاعاتی جامع با ابزارهایی استاندارد سازی  شده است ؟  بنابراین  برگزاری هر گونه آزمون هماهنگ در هر پایه ای  ممنوع است هر کس با هر سمتی  چنین اقدامی انجام دهد یک جرم اموزشی مرتکب شده و قابل بررسی است .

 در خصوص پایه ی ششم نیز به اطلاع می رساند که در حال حاضر آزمون پایانی پایه ششم نیز، تنها در نوبت خرداد ماه ، به شکل هماهنگ برگزار می گردد که آن هم به عنوان یکی از شواهد پیشرفت تحصیلی دانش آموز، پس از بررسی و بازخورد معلم، در پوشه کار قرار می گیرد ودر تکمیل گزارش پیشرفت تحصیلی  به عنوان یکی از شواهد و مستندات یادگیری،  اطلاعاتی در اختیار معلم قرار می دهد . ضمن اینکه معلم با توجه به عملکرد کل دانش آموزانش، از چگونگی تدریس و اثربخشی آموزش خویش، اطلاعاتی دریافت می نماید .

 

/ 16 نظر / 20 بازدید
نمایش نظرات قبلی
یک معلم خسته

دوست عزیز متن هر دو کامنت متن کمی طولانی تر از این بوده و انگار سیستم اتوماتیک متن کامنت های من را کوتاه کرده است. در هر صورت پیام من به شما رسید و من خوشحالم. از لطف نظر شما هم متشکرم. دوست دارم بیشتر با هم در ارتباط باشیم.

حسین یوسفیان خانه سر

سلام آقای دکتر: بر نوع بازخوردی که به کار اینجانب دادی چنان خوشحالم که قابل وصف نیست آفرین بر غیرت و همت و نوع برخورد و بازخورد حضرتعالی جنابعالیمنتظر آیین نامه ی جدید و گزارش پیشرفت تحصیلی هستم.

کاظم فیض الهی

سلام و عرض ادب بر شما استاد گرامی از طریق مدرس ارزشیابی توصیفی با شما آشنا شدم و از این آشنایی خرسندم گشتی به مطالب ارزشمند شما در مورد ارزشیابی توصیفی در سایت زیبایتان زدم و از مطالب خوبتان بهره بردم و در آینده خواهم برد ارزشیابی توصیفی احترام به شخصیت دانش آموز و آموزش اخلاق و انسانیت با زبان شیرین به فراگیران است . ارزشیابی توصیفی معلمی میخواهد که از خشونت تهی باشد. ارزشیابی کمی(عددی)در حکم یک پرخاشگر برای دانش آموز متوسط و به پایین است در دوره ابتدایی باید نمره محور نباشیم بلکه آموزش محور و یادگیری محور بر اساس احترام به فراگیران بدون رقابت منفی باشیم. بدرود

یک معلم

با عرض سلام خدمت استاد عزیز یک سوالی داشتم آیا نظریه ساختن گرایی همان ساخت گرایی است وآیا نظریه ساختن گرایی همان روش تدریس 5eمی باشد یا نه؟اگر خواستیم مصداق هایی از روش تدریس رفتار گرا وشناخت گرا وساختن گرا داشته باشیم از کدام سایت یا کتاب می توانیم کمک بگیریم باتشکر

وای بر شما

با سلام وعرض ادب قبل از هر چیز باید بگویم که آقای دکتر وتمامی افرادی که دغدغه آموزش وپرورش دارند برای ما پروت وقابل احترام هستند . دوست عزیز آیا شما از نزدیک فرصت ها وچالش های آموزش وپرورش را لمس کرده اید .آیا با وضع موجود ، ما آرمانی سخن نمی گوییم ؟عزیزان همکاری با 7 پایه تحصیلی توان این کار ها را دارد؟آیا تمام اموراتی که نقش مستقیم در آموزش دارند توصیفی هستند؟ آیا مولف عزیز ساعاتی را در کلاس های چند پایه گذرانده است ؟آیا می داند مدارس ما حداقل وسایل کمک آموزشی را ندارند؟آیا حجم کتاب ها متناسب است ؟ تاکی می خواهیم مفاهیم موازی باهم را با اتلاف وقت سپری کنیم ؟چرا دوستان در برابر کار وزیر سابق که اضافه کردن پایه ششم با یک ماده درسی سخت ومابقی بی هدف ایستادگی نکردند ؟ تاسیس پایه ششم که با کمبود جا وامکانات ومعلم همراه بود چه حسنی برای ابتدایی جز این که از نظر بلوغ ورشد جنسی برای سایر پایه ها مزاحمت داردمی تواند در خود داشته باشد ؟چه راه کاری برای نشاط وشادابی معلمان عزیز وخسته در نظر دارید ؟تاکی این کاغذ بازی واتلاف سرمایه باید به عنوان یک رویکرد به معلم تحمیل گردد ؟چرا باید ما معلمان نسخه کسانی را که حتی نمی د

عزیز

1-منظورازآزمون هماهنگ آزمونی است که بابخشنامه ازطرف ادارات به مدارس صورت می گیرد؟یاطبق دستوریک مدیردریک مدرسه صورت می گیرد؟یاخودمعلم برنامه امتحانات می هد ومی گیرد؟ و... که دراین جامعلوم نیست. 2-چنین برداشت می شودکه امتحانات پایانی چنان چه سرنوشت سازنباشندیعنی وسیله حتمی برای تصمیم گیری برای نباشندوصرفابه عنوان نوعی ارزشیابی تلقی شوندبلامانع است؟واگرگرفتن آزمون های مداد-کاغذی حالا ازنوع چندماهه ممنوع باشدبایدگفت شما بخشی از ابزارهای ارزشیابی توصیفی راقبول نداریدونظرهزاران محقق درجهان را باطل نموده اید. 3- ازاول توصیفی هم گفته شده بودکه آزمون های تراکمی نبایدجهت تصمیم گیری برای ارتقاء یا یاتکرارپایه استفاده شودولی به عنوان یک ابزارمی شود استفاده کرد.

عشق معلمی

سلام و درود از مطالب مفید و پربارتان استفاده کردم موفق باشید و در پناه حق

آموزگار پایه اول جوانرود

سلام آقای دکترضمن عرض خسته نباشی به شمااستادگرامی من آموزگاری با 28 سال سابقه آموزشی هستم وسال هاست که با ارزشیابی توصیفی سروکار دار م وآن را اجرا می کنم وطرح خوبی است اگر در مدارس درست اجرا شود مشکلاتی هست که به حضورتان ارسال گردد 1_ تراکم زیاد دانش آموزان مخصوصا پا یه اول ابتدایی که زیربنا آموزش می باشد. 2_ حجم زیاد کتاب های درسی3_آشنا نبود ن اکثر مدیران و معاونان آموزشی به ارزشیابی توصیفی 4_ کلاس های چند پایه ی روستای

رحمان حقانیان

سلام خدمت شما استاد گرامی آیا بهتر نیست ابتدا با ادارات آموزش و پرورش بر سر آزمونهای هماهنگ توافق کنید بعد به سراغ ایجاد تغییر در نگرش معلمان بروید؟ تا آنجا که من اطلاع دارم اکثر مناطق کشور آزمونهای هماهنگ بنیه ی علمی برگزار می کنند و اصرار دارند که نمره این آزمونها در ترم دوم موثر واق شود

کامل نسب

آزمون ممنوع است بفرمایید همان شهریور که برای ثبت نام می آید کارنامه ی قبولیش را بدهید دستش برود . عجبا ......