دفتر :« مدیریت فرایندهای کلاس»نه تهدیدی ،که فرصتی برای معلمی

بهمن قره داغی

Email: bahmangharahdaghi@yahoo.com               

www.akt1388.persianblog.ir

 

   برکسی پوشیده نیست که کلاس درس به عنوان کوچک ترین خرده سیستم اجتماعی در نظام آموزش و پرورش ، خط مقدم فعالیت های آموزشی، تربیتی و جایگاهی برای آماده نمودن افراد برای زندگی در جهانِ در حالِ تغییرِ امروز و فردا است . راگ{1} ( 1989) اعتقاد دارد که کلاس درس مکان و محلی است که خدماتی مستقیم به دانش آموزان ارائه می شود تا آنها از جهت فردی و اجتماعی رشد نموده  و این رشد یافتگی زمینه ی توسعه ی همه جانبه ی جامعه  را فراهم گرداند . تاریخ تعلیم و تربیت نشان می دهد که ، معلمان در کلاس درس نه تنها تدریس می کنند بلکه برای ارائه ی تدریسی اثر بخش ، جو و فضای کلاس درس{2} خود را نیز مدیریت می نمایند . گرچه همیشه یکی از عمده ترین مسائل معلمان ،مدیریت کلاس درس ، بوده  که اداره و کنترل مناسب آن ، در واقع پیش نیاز ایجاد یک محیط یادگیری اثربخش و دست یابی به اهداف آموزشی است (اولیوا{3}،1379 ) .

    تحقیقات نشان می دهد پیشرفت تحصیلی دانش آموزان در کلاس هایی که به خوبی مدیریت می شوند بیشتر است. در این کلاس ها دانش آموزان بیشتر فعالیت می کنند و فرایند یادگیری درسطح بالایی سازمان یافته است (گود و برافی1995) . پژوهش های کارولین اورتسون{4} (1987) در مورد مدیریت اداره ی کلاس نشان می دهد که کلاس درس مستلزم قواعد و مقررات روشن و واضحی است که معلمان برای کنترل کلاس، آنها را وضع و به کار می گیرند. نظارت مداوم بر رعایت قواعد و مقررات، ثبت و نگهداری دقیق کارهای تحصیلی و تکالیف دانش آموزان در « پوشه کار  {5}» و کنترل چگونگی روابط بین معلم و دانش آموز، یکی از کارکردهای ضروری مدیریت کلاس درس است . همچنین  تعدادی از پژوهشگران متناسب با یافته های  طرح های  پژوهشی خود،  به  معلمان  توصیه می نمایند که برای کنترل بهتر کلاس  درس ، در آغاز سال تحصیلی با مشارکت شورای آموزگاران ، گروه های اموزشی و دانش آموزان نسبت به تهیه و تنظیم  اهداف ، بودجه بندی دروس ، قواعد و مقررات کلاس درس اقدام و در دفتر  مدیریت فرایندهای کلاسی و بوشه کار شخصی معلم ثبت نمایند  بر این اساس ،  ضرورت دفتری منسجم به منظور مدیریت بخش کوچکی از فرایندهای کلاسی  احساس گردید  که دفتر آموزش ابتدایی با همراهی تیمی علمی نسبت به  طراحی و تدوین آن اقدام نموده و به استان ها تحویل داده تا آنها با طراحی جلد و اضافه کردن دو صفحه مطلبی که خود لازم می دانند چاپ کنند و در اختیار همکاران نازنینم در کلاس نمایند  . در این خصوص دفتر ابتدایی وزارت نظارت خود را اعمال خواهد نمود

همکاران گرامی  توجه داشته باشند که این دفتر  از آن جا که به عنوان  ابزار در اختیار قرار گرفته است این بدان معناست که چنین ابزاری تنها وقتی مورد استفاده قرار می گیرد که هدفی را محقق سازد.  لذا وقتی معلمی می تواند عملکرد تحصیلی و تربیتی دانش آموز یا دانش آموزانش را در پوشه کار مستند سازد ، دیگر نیازی به تکمیل  جدول ثبت عملکرد آن دانش‌آموز یا دانش آموزان  نیست .

   بنابراین کسانی که به عنوان ناظر!! ، ارزیاب!! ، راهنما!  ، بازرس! و یا هر عنوان دیگری به کلاس معلمان مراجعه می نمایند دقت نمایند که با نظارت  خود، کار اضافی  و مسولیت غیر ضروری برای معلمان فراهم ننمایند .

همکاران عزیزم عنایت داشته باشند که در دفتر ،جداول  گوناگونی وجود دارد که شیوه ی تکمیل انها در دستورالعمل موجود در دفتر، قید گردیده است . به عنوان مثال جدول برنامه درسی  مشخص است که در آن برنامه کلاسی طبق مصوبه شورای عالی با ذکر عنوان کتاب هایی که هست درج می شود به عنوان نمونه بجای املا و انشا و فارسی و... بخوانیم و بنویسیم نوشته می شود .  لذا یک بار دیگراین مطالب را  مرور دوباره ای با هم داشته باشیم تا نکند به بی راهه ای راهمان کج گردد و وقت بی بازگشت مان صرف کاری گردد که اساسا نیاز نبوده استد 

  جدول ویژه ثبت اسامی و مشخصات دانش‌آموزان:

 این جدول چنانکه در دستور العمل نیز آمده براساس اطلاعات استخراج شده از دفتر آمار ثبت می‌گردد.

جدول زمان بندی برای تدریس دروس:

 این جدول توسط معلم، برای هر پایه تحصیلی به تفکیک دروس و اهداف آن برای کل سال تحصیلی به صورت هفتگی و یا ماهانه تهیه و تنظیم می‌گردد، به طوری که در پایان هفته چهارم اردیبهشت کل کتاب درسی به طور کامل تدریس شده باشد.

جدول ثبت فعالیت‌های یاددهی معلم:

این جدول به منظور کمک به معلم در مدیریت برنامه آموزشی و همچنین افزایش ظرفیت تفکر و ایجاد نوآوری در انجام فعالیت‌ها توسط معلم، تکمیل می‌گردد. شایسته است معلمان گرامی شرح فعالیت‌های هر درس را به تفکیک و به صورت مختصر در ستون مربوطه ذکر نمایند.

 جدول ثبت گزارش ملاقات با اولیاء:

این جدول  به منظور مدیریت درخصوص «ملاقات‌های برنامه‌ریزی شده» اولیاء برای ارتقاء کیفیت فعالیت‌ها و گزارش‌های مدیریتی و همچنین کسب نتیجه برای بررسی روند پیشرفت کلاس و دانش آموز تهیه و تنظیم گردیده و با ثبت دقیق گزارش ملاقات با اولیاء به صورت موردی و گروهی، می‌توان زمینه پاسخگویی به روند همراهی خانواده‌ها در امر آموزش را نیز گزارش نمود.

جدول ثبت جلسات توجیهی عمومی برای اولیاء:

این جدول به منظور ثبت جلسات عمومی اولیاء در نظر گرفته شده است. معلم کلاس با هماهنگی مدیریت دبستان، ضمن پیش‌بینی زمان برگزاری جلسه و طرح مباحث مرتبط، اولیاء دانش‌آموزان را با روند فعالیت‌های آموزشی کلاس، به ویژه آنان در جریان شیوه‌های نوین ارزش‌یابی قرار می‌دهد و خلاصه مباحث مطرح شده و نظرها و پیشنهادهای آنان را براساس جدول تنظیم می‌نماید.

 جدول ثبت رویداد:

این جدول به صورت نمونه و پیشنهادی در دفتر مدیریت کلاس ارایه شده است. همکاران ارجمند می‌توانند، در صورت ضرورت ثبت رویداد مربوط به هر دانش‌آموز، از این نمون برگ (جدای از دفتر مدیریت فرایندهای کلاس) استفاده نمایند. همکاران معلم با استفاده از اطلاعات ثبت شده نسبت به ارایه بازخوردهای مختلف، (به ویژه در ارایه بازخوردها در نمون برگ‌های گزارش پیشرفت تحصیلی وتربیتی ) در طول سال تحصیلی اقدام لازم را معمول خواهند داشت ( جهت تکمیل آن توصیه می شود کتاب سنجش مشاهده ای  در بسته آموزشی شماره یک مطالعه گردد )

جدول ثبت عملکرد دانش‌آموز:

این جدول برای ثبت عملکرد هر دانش‌آموز تهیه و تنظیم شده است. البته در صورتی که امکان ثبت فعالیت‌ها و اطلاعات عملکردی مربوط به دانش‌آموز در پوشه کار و یا موارد دیگر نباشد، معمولاً از این جدول استفاده می‌شود. ( یادمان باشد  : وقتی معلم عملکرد دانش آموز را در پوشه کار مستند می سازد دیگرنیازی به تکمیل این جداول نیست )  توصیه می‌شود که شرح عملکرد دانش‌آموز در مقابل عناوین درسی در بیشتر موارد به صورت مختصر و توصیفی با ذکر تاریخ نوشته شود. همکاران محترم، مختار هستند با توجه به اهمیت و ضرورت هر درس و نوع فعالیت صورت گرفته، توسط دانش آموز نسبت به ثبت شرح توصیفی و یا مقیاس‌های رتبه‌ای اقدام نمایند.

جدول ثبت غیبت دانش‌آموزان:

در این جدول اسامی دانش آموزان بر اساس اطلاعات دفتر آمار نوشته می‌شود و با توجه به این‌که اکثر دانش‌آموزان در بیشتر روزهای سال تحصیلی در کلاس حضور دارند، به جهت سهولت در گزارش گیری از وضعیت حضور و غیاب دانش‌آموزان، منحصراً غیبت هر دانش‌آموز و تاریخ و نوع غیبت آن ثبت می‌گردد و می‌توان به صورت هفتگی، ماهانه و یا حداکثر در هر نوبت، جمع‌بندی غیبت‌ها به صورت کلی صورت گیرد.

یک خواهش و تقاضا :

همکاران گرامی خواهشمند است در پایان سال تحصیلی نسبت به تکمیل فرم زیر اقدام لازم فرمایند. بی‌شک با این کار، به بهبود هر چه بیشتر این ابزار، کمک درخور تقدیری ارایه می نماید . این برگ پس از تکمیل به اداره آموزش و پرورش منطقه، کارشناسی ابتدایی ارسال گردد.

جدول شماره

طراحی

بسیار زیاد

زیاد

تا حدودی

کم

خیلی کم

1

به نظر من این جدول در این دفتر، ضرورت دارد

 

 

 

 

 

این جدول نیاز به اصلاح دارد

 

 

 

 

 

پیشنهادهای من برای بهبود این جدول

 

 

 

 

 

 ......................................................................

منابع و توضیحات  :

 

1- wragg , E.C.(1989). Classroom Teaching Skills . London .Routledge falmer

٢- Classroom Climate

٣- اولیوا، پیتر، اف. (1379). نظارت و راهنمایی آموزشی در مدارس امروز . ترجمه ی غلامرضا احمدی و سعیده شهابی . اصفهان: دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان

۴ - Good,T.L& Brophy,J.E.(1995).Teacher student relationship . New York:  Holt Rinehart & Winston .

 

۵- Carolyn , M, Everston .(1987). Managing classrooms : A framework for teachers , New york : Random house

۶- پوشه کار عبارت است از مجموعه‌ای از نمونه کارهای دانش‌آموزان که در جریان یاددهی - یادگیری هدفمند جمع‌آوری گشته، آگاهانه انتخاب گردیده و منظم سازماندهی شده و بیانگر میزان تلاش، پیشرفت و موفقیت دانش‌آموزان است به عبارتی  همچون آلبومی، تصاویرِ گوناگون و در مسیر رشدِ دانستن، توانستن و به‌کاربستنِ دانش‌آموزان را، در مراحل مختلف فرآیند یاددهی - یادگیری، به نمایش و قضاوت می‌گذارد، که به معلم، دانش‌آموز و والدین هنگام بررسی و مشاهده‌ی آن، اطلاعات ارزشمندی را ارئه می‌دهد تا بر آن اساس تلاش‌ها، فعالیت‌ها و اقدامات خود را پیگیری نمایند. ( شکوهی و قره داغی ، 1388 ، مدیریت پوشه کار  ، جورچین دانستن و توانستن در ارزش یابی کیفی – توصیفی  . تهران: مؤسسه انتشارات کورش چاپ . چاپ سیزدهم،  ص 52) .

٧ - ارزش یابی کیفی توصیفی شیوه ای از ارزش یابی تحصیلی تربیتی است که اطلاعات لازم و معتبر و مستند برای شناخت دقیق و همه  جانبه ی فراگیران در ابعاد مختلف یادگیری ، با استفاده از روش ها و ابزار های مناسب سنجش همانند آزمون ها (به ویژه آزمون های عملکردی )پوشه کار ، مشاهدات در حول فرایند یاددهی یادگیری ، فراهم می نماید ؛ و سپس بر اساس اطلاعاتِ مستندِ جمع آوری شده یِ منظم و هدفمند ، بازخورد های کیفی مورد نیاز برای کمک به یادگیری بهتر در فضای روانی عاطفی مطلوب تر ، ارائه می نماید . ( قره داغی ،1388 قره داغی ، بهمن  ( 1388). سنجش مشاهده ای ، شیوه ای نو در ارزش یابی کیفی توصیفی   . تهران: مؤسسه انتشارات کورش  چاپ . چاپ هفتم ،  ص 16) .

  

/ 11 نظر / 115 بازدید
نمایش نظرات قبلی
یعقوب لهرابی

جناب آقای بهمن قره داغی ؛ از حسن سلیقه جنایعالی در آرایش مطالب سایت تان کمال تقدیر و تشکر را به عمل می آوریم . شاگرد شما ، ارادتمند یعقوب لهرابی

مریم ایلانلو

با سلا و عرض تبریک به مناسبت راه اندازی وبلاگ. بزرگی می گفت : همیشه ماه را نشانه بگیر تا اگر تیرت خطا رفت دامنی از ستاره ها نصیبت شود . از آنجایی که شما در زمینه برنامه ارزشیابی توصیفی پشتکار فراوانی دارید مطمئن هستم که تیرتان به خطا نخواهد رفت و ماه نصیبتان خواهد شد.به امید آن روز لحظه شماری می کنم . شاگرد بازیگوش شما مریم ایلانلو

محمد تقي صفري

چه گمان کرده ای استاد من از شما یادگرفتم که معلم باشم هرگز از یادم نمی رود که در کلاس کارگاه بازخوردی که به من دادی و تمام تنم لرزیسد . بیدار شده ام بیدار و این بیداری مدیون شماست . می بوسمت . مطالب را برای شما ایمیل زدم . به امید شاگردی در حضور شما در جلسه ای دیگر

ف- دادپور

جناب دگتر قره داغي از اينكه ما را رها نكرده اي و با به روز رساندن وبلاگ همسفر ما شده ايد از شما سپاسگزاريم . خدا به شما سلامتي هميشگي عطا فرمايد و به ما عشق شما به دانش آموز

عليرضا تكزارع

چه زيبا بود داستان( بهمن 9تمام)زماني كه آنرا در اولين جلسه تدريسم خواندم و همه براي شما دست زدند و گفتم همين بود ارزشيابي توصيفي و(خيلي خوب وتمام ) و ديگر نيازي براي آماده سازي نديدم .موفق باشيد

بهمن قره داغی

پاسخ : بی هیچ تردیدی آموزش یک فرایند است که با یک دست می دهی و با دست دیگر دریافت می کنی . این فرایند وقتی مانا و نامیرا خواهد بود که در سایه ی عشق انجام گیرد . آنچه من دارم و اگر می پسندید همه ی انهایی است که از خوان گسترده ی دانایی شما در فرایند آموزشی و تعامل های انسانی آموخته ام . پس من سپاس گوی شمایانم که مرا از آموختن محروم نفرمودید .

محمدزاده

استاد ارجمن بسيار خوشحال شدم كه در اين فضا نيز توفيق دانشجويي شما را دارم

معلم کلاس دوم

با سلام و خسته نباشید دفتر کلاسی که در بار ه ی آن صحبت کرده اید برای ثبت کلیه ابزار کافی نیست و معلم ناچار است دفاتر دیگری نیز تهیه کند و در ضمن تعداد دانش آموزان هم زیاد است و با توجه به ابزار های روش توصیفی در ج کلیه این ابزار در دفتر کار بسیار مشکلی شده است و معلما ن را دچار سردر گمی کرده است و نمی دانند باید چه کنند لطف کنید پاسخ قانع کننده ای بدهید و یک نمونه آزمون عملکرد ی و ثبت مشاهدات ( فهرست وارسی ) هم در وبلاگ خود قرار دهید با تشکر

داداشیان

سلام آقای قره داغی . از راهنمایی شما در مورد ارزشیابی بسیر سپاسگزارم.امروز به حرف شما جامه عمل پوشانیدم و سعی کردم تا در مورد تحقیقی که بچه ها انجام داده بودند و قرار بود امتیاز دهی شود آن را در دفتر ثبت مشاهدات بنویسم و به آن ها گفتم که با ثبت کارهایشان و دیدن پیشرفت آن ها برایشان تشویقی در نظر خواهم گرفت .بچه هایی که فعال ترند خیلی اعتراض کردند و حسین هم گفت که امتیار مزه اش بیشتره !اما ...نکته این جا بود که مصداق حرف شما را داشت که " برتری یک عده آسیب زا خواهد بود و محمد با نگرانی پیشم آمد و گفت خانم باز هم امتیاز به کارامون تعلق می گیره .گفتم تو وقتی از قبل پیشرفت بیشتری داشته باشی یک امتیاز خوبی کسب کردی و پیشرفت توست که مورد تشویق قرار می گیره..:نمی دونید چه طور نفس راحتی کشید و گفت آخیش راحت شدم! و من امروز درک کردم که بی خود آن ها را تحت فشار روحی گذاشته بودم و خدا رو شکر با راهنمایی شما به این اشتباه پی بردم.برای شما آرزوی سلامتی و سربلندی دارم. پاینده باشید. (راستی در مورد دفتر نمره هم باید بگم که جامع و کامل است و می توان از آن بهره زیادی برد )

زهراخماریان

سلام استاد ارجمندم سپاس از اطلاع رسانی شمالطفا به سوال من که شاید سوال خیلی از همکاران مناطق پرجمعیت وکم برخوردار است پاسخ دهید تومدارس ما آزمون وبرگه ای از طرف مدرسه تکثیر نمی شه!مدرسهبودجه ای نداره وکمک زیادی هم از خانواده های کارگر وبیکار مشکل دار نمی شه دریافت کرد ما کمدی هم برای نگه داری پوشه کار ها نداریم به لطف تصمیمات عالمانه ی وزیر سابق در یک حیاط کوچک وغیر استاندارد حدود 900دانش آموز اول تاسوم در هم می لولند!اکثر معلمین هرسال جابه جا می شوند بعضی به دلیل تغییر مدیریت وبعضی به دلیل عدم هم شیفتی با فرزندانشان دانش آموزان نیز کم وبیش جابه جا می شوند پس قاعدتابا عدم آرشیو پوشه کار ودر دسترس نبودن معلم سال گذشته چگونه می توان یک ارزیابی دقیق کرد آیا امکان این وجود ندارد که دفتر مدیریت فرایندی با پوشه کار ادغام می شد وارزیابی معلم واولیا وسیاهه رفتار نیز دراین دفتر درج می شد؟