ویژه کار گروه تخصصی شورای راهبری کشوری ارزشیابی کیفی توصیفی

 یک نمونه توصیف عملکرد برای دانش آموز پایه چهارم ‘بخوانید و  نقد و بررسی بفرمایید  . راستی چه معلمان خوبی در آموزش و پرورش ابتدایی داریم  :

فارسی:

دختر خوبم  بعضی از درس ها را تقریبا روان می خواند برای اینکه همه ی درس های فارسی را، صحیح و روان بخواند و املای  آنها را  درست بنویسد نیاز مند انجام و اجرای دقیق رهنمودهای معلم دارد؛ به شرکت در بحث‌های کلاسی  چندان علاقه‌ی خاصی ندارد؛ هر موضوع قابل فهمی به او داده شود، با مراقبت و صرف زمان درباره‌ی آن موضوع، با کلمات و جملات ساده می نویسد ضمن اینکه در رعایت اصول درست‌نویسی و درج نشانه‌های نگارشی، به دقت و توجه بیشتری نیاز دارد.   

(قابل قبول)

 قرآن:

به درس قرآن علاقه دارد  و تلاش زیادی هم می کند  اما در خواندن آیات و عبارات قرآنی، هنوز به آموزش بیشتری نیاز دارد. برای روان خوانی بهتر و بیشتر، باید بخش بخش خواندن را تمرین کند و به نوار قرآن زیاد گوش دهد.  داستان‌های قرآنی را با زحمت زیاد، بازگو می‌کند.  با پیشرفت در درس فارسی پیام های قرآنی را نیز  می تواند توضیح دهد. 

(قابل قبول)

 ریاضی:

 ضرب های 5 به بالا را با انگشتان دست ‘درست انجام می دهد چنانچه جدول ضرب را که می تواند حفظ کند بلد باشد در انجام تقسیم هم موفق خواهد بود . در  تبدیل الگوی هندسی به نماد ریاضی  ، ساده کردن کسرها و درک اندازه های زاویه با  تمرین و اجرای رهنمود معلم موفق خواهد شد .همچنین اگر روان خوانی او قوی گردد بهتر می تواند درک درستی از حل مسئله با راهبردهای متفاوت داشته باشد.

( نیاز به تلاش)

 علوم

در انجام آزمایش‌های این درس، با اعضای گروه خود به نحو احسن همکاری می‌کند. می‌تواند برای بیشتر موضوعاتی که خوانده، مثال‌هایی  ارائه دهد. گاهی اوقات در هنگام تدریس علوم، ضمن مشارکت فعال، سؤالات بحث برانگیزی را طرح می‌کند.

( خوب

  هنر:

در خلق آثار هنری خود، خلاق است و از ابزارها به درستی و به صورت مرتب اسفاده می‌کند. انچه ارائه می‌دهد خوب معرفی نیز می‌کند . بعضی وقت ها  توانایی بیان احساسات  اثر هنری خود و دیگران را دارد.

 (خوب)

 

تربیت بدنی:

نسبت به انجام بازی‌های گروهی علاقه‌ی زیادی دارد. مهارت‌های مقدماتی ورزش فوتبال، والیبال، طناب‌زنی و تنیس را می‌داند. در فعالیت‌های مربوط به آمادگی جسمانی نیز شرکت فعالی دارد .

(خیلی خوب)

 هدیه های آسمان :

در مباحث مربوط به این درس، اظهار نظر نمی‌کند. در بحث احکام اسلامی (نماز آیات و...)  پیشرفت خوبی دارد. جالب اینکه سعی دارد  در رفتارهایش، ائمه بزرگوار و شخصیت‌های دینی را الگوی خود قرار دهد.

 (خوب)

 اجتماعی:

 به با راهنمایی  و کمک معلم به ویژگی های دوره های تاریخی اشاره می‌کند و با زبان کودکانه، تا حدودی آنها را نقد و بررسی می‌کند. ضمن اینکه به  جهت‌های جغرافیایی را تشخیص داده و آنها را  معرفی و توضیح می‌دهد

(خوب) 

شایستگی های عمومی:

دانش‌آموز مهربان دوست داشتنی است و با دوستان خود به گرمی و مهر رفتار می کند . به بهداشت خود اهمیت می‌دهد.احساس مسئولیت وی در کارهایی که به او سپرده می‌شود، قابل‌تحسین است و پیوسته سعی دارد تا به‌درستی قوانین کلاس و مدرسه را رعایت نماید. چنانچه کتاب های داستانی قابل فهم سن خود را ‘بخواند  در درس هایش نیز موفقیت بیشتری کسب خواهد کرد .

( خیلی خوب)

/ 26 نظر / 25 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آترک زاده-آرانی

باسلام.آقای دکترتودوره بازنگری ارزشیابی توصیفی اخیربه ماگفتنددیگه درآزمون ها و.....از گزینه های خیلی خوب.خوب .قابل قبول ونیازبه تلاش استفاده نشه پس چرادرکارنامه جدید بعدازتوصیف دانش آموزدوباره بایددانش آموزبایکی ازاین ملاک ها سنجیده بشه؟لطف کنیدبراقسمت های قابل قبول و نیازبه تلاش نیزگزارش پیشرفت تحصیلی بیشتری تووبلاگتون بذاریدچون توصیف این دانش آموزان پیچیده ترازدانش آموزان دیگرمیباشد.ممنون میشم ماروراهنمایی کنیدوبه سوالات ماپاسخ دهیدتابه امیدخدادراین راه موفق شویم.باتشکرفراوان استاد.

مرتضوی زاده

سلام استاد آدرس وب بنده است لطفاً ضمن بازدید نظر خودتان را اعلام نمایید http://araz47.blogfa.com متشکرم

معلم

باسلام جملات این نمونه کارنامه ای رو که تو وبلاگ گذاشته اید حداقل حداقلش 60 جمله است و شایدم بیشتر. برای یه کلاس 40 نفره، معلم ابتدایی ما باید 2400 جمله بنویسد، آیا واقعاً این کار درسته؟؟؟؟؟؟؟؟

محمد علي ريحانيان

سلام استاد آقاي صاذق صادق پور مدير كل در سخناني ديروز بيان كردندكه همكاران قسمت توصيف كارنامه را خالي گذاشته و قسمت تيك هاي خيلي خوب و .... را پر كنند منبع خبر گزاري تسنيم

ترک زاده-آرانی

بسیارممنون آقای دکتر.لطف کردید.

محمدی

سلام بسیار ممنونم بابت بازخوردی که به من دادید . ولی به نظر من تفکر انتقادی خیلی مهم می تواند باشد اگر حتی دانش آموزانمان بتوانند تاحدودی هم به درستی انتقاد کنند بسیار مهم است. در یکی از این روزها در کلاسم که چند پایه(چهار پایه) است یکی از دانش آموزان کلاس دوم بسیار زیبا توانست یکی از دروس فارسی بخوانیم (درس هنرمند)را نقد کند.نقدش در مورد تصویر ی است که در آغاز درس آمده است .

یک همکار

عهد کردم اگر معلم شدم - که بسیار دوست می داشتم و عشق می ورزیدم- هرگز آن نکنم که با من کردند... جناب آقای قره داغی با سلام و خسته نباشید و تبریک از اینکه اکنون به آرزویتان و گاه ادای عهد و پیمانتان رسیده اید!! آنچنان مدهوش بوی پونه و پروانه و پرواز شده اید که چشمان شاعرانه تان را به روی واقعیتهای آموزش و پرورش امروز ایران بسته اید.آموزش و پرورش امروز ما نه شاعر نه فیلسوف و نه نظریه پرداز بلکه یک مدیر دانای دلسوز واقع بین می خواهد ... نظریه ی پرهزینه و غیر قابل اجرا و محکوم به شکست ارزشیابی کیفی توصیفی را خودخواهانه متولدش کرده اید! و تاوان هزینه های گزافش را نظام تعلیم و تربیت خواهد داد...

معلم

سلام ببخشید این هم یک کاغذ بازی دیگه هست که هم معلم و هم اولیا و هم دانش آموزان گیج وسردر گم میشن از کجا این همه جمله پیدا کنیم مگر همه ی دانش اموزان مثل هم هستند که می فرماییدمتن بنویسید و پرینت بگیرید پس تفاوت های فردی چی میشه واقعا چه بر سر معلم ها و بچه ها میاد؟

علی انتهایی

علی انتهایی با سلام بر استاد مقاومت جناب قره داغی بیش از یک دهه از عمر ارزشیابی توصیفی گذشت . تعلیم و تربیت ما کجا و تعلیم و تربیت جهانی کجا؟هنوز بد فهمی ها ادامه دارد . نگرانم از این که ابزارها بار دیگر جای اهداف را بگیرند. همکاران عزیز ی که به نوعی از درون می جوشند و خود به دنبال یادگیری بهتر ارزشیابی توصیفی هستند. قطعا دفاع خوبی از ارزشیابی خواهند داشت؟ مخاطبان اصلی کجا هستند.جناب قره داغی با چند گل بهار نمی شود.به مسئولین و سایستگذاران برنامه درسی بفرمایید تزریق مسکن به پیکره نظام آموزشی به جز عوارضی جانبی دردی را درمان نخواهد کرد.رفع مشکلات آموزشی دوره ابتدایی در نگاه صحیح به عناصر برنامه درسی است.هدف /روش/ محتوا/ ارزشیابی هنوز به هم گره نخورده .و هر کدام برای خود به سمتی در حرکت است . همه سر درگم مانده ایم .کاش مولفین هم با ارزشیابی همگام بودندو ....

احمدی

سلام به نظرشما اینهمه ابزار و وسیله برای دوره ابتدایی زیاد نیست ؟ مرتب کردن یک پوشه کار برای حدود 30 دانش آموز و نوشتن یک مثنوی هفتاد من یا به قول گفتنی بازخورد کلی وقت آموزشی را هدر میدهد . در مورد دفتر کلاسی هم باید عینا همین ها را نوشت . در آزمون های عملکردی و مداد کاغذی هم باید جملات مختلف نوشت. در بازدیدها هم به پیشرفت درسی توجه نمیکنند و فقط همین انشا نویسی ها را می بینند هرچه دانش اموز از لحاظ معلومات صفر باشد . این روش فقط برای کلاس اول و دوم مناسب است و برای پایه های بالاتر چندان کارآمد نیست . بهتر است تجدیدنظری در آن شود هرچند بعید است . نظریه پردازان این روش ها معمولا از بین معلمان انتخاب نمیشوند و کسانی به دور از محیط آموزش وپرورش و با تحصیلات آکادمیک آنها را به آموزش وپرورش دیکته میکنند .!!!